Actualităţi  

   

Achiziții publice  

   
baner apa canalizare
logo presedentia
logo parlament
logo guvern
ANDNORD
CEC
diasp
ast fl 3

 za 29 11  La 29 noiembrie curent, specialiștii Direcției Agricultură, Alimentație, Relații Funciare și Cadastru  au organizat activitatea consacrată zilei  Lucrătorului din Agricultură și Industria Prelucrătoare. 

  La frumoasa festivitate au participat agricultorii din raion. Pentru rezultatele rodnice din anul agricol 2019, mult respectații agricultori au fost decernați cu diploma Consiliului raional si cu premii bănești de către Domnul Viorel BABII, Președintele raionului Fălești.         

  În conformitate cu prevederile Regulamentului concursului raional „Cea mai bună organizare și mai calitativă efectuare a operațiunilor tehnologice de producere a culturilor agricole în gospodăriile din raion în anul agricol 2019”, aprobat prin decizia Consiliului raional nr.03/12 din 30.05.2019, au fost decernați învingătorii concursului raional. Galerie foto

 

Gospodăriile care au cultivat cereale de grupă I

pe suprafața mai mare de 400 ha.

Locul I - Diploma de gradul I şi premiu bănesc  în sumă de 900 lei se   decernează SRL ,,Agro-SZM” (director dl Hropotinschii Victor), care pe suprafaţa de 1613 ha a obţinut câte 5,23 t/ha;

Locul II - Diploma de gradul II şi premiu bănesc  în sumă de 800 lei se decernează SRL ,,Agro-Papuros” (director dl Gonciarenco Mihail), care pe suprafaţa de 575 ha a obţinut câte 5,03 t/ha;

Locul III - Diploma de gradul III şi premiu bănesc  în sumă de 600 lei se decernează SRL ,,Agro-Pompa-Prim”( director dna Goreacioc Svetlana), care pe suprafaţa de 672 ha a obţinut câte 4,97 t/ha;

Gospodăriile care au cultivat cereale de grupă I

pe    suprafața de la 200 pînă la 400 ha.

 

Locul I - Diploma de gradul I şi premiu bănesc  de 700 lei se decernează CA,,Itero-Agro” (director dna Procopciuc Zinovia), care pe suprafaţa de 317 ha a obţinut câte 4,92 t/ha 

Locul II - Diploma de gradul II şi premiu bănesc  în sumă de 600 lei se decernează SRL „Cozmeanca-Prim” (director dl Dobîndă Pavel), care pe suprafaţa de 370 ha a obţinut câte  4,46 t/ha 

Locul III - Diploma de gradul III şi premiu bănesc  de 500 lei se decernează CAP„Consătenii” (președinte dl Gligor Ion), care pe suprafaţa de 298 ha a obţinut câte  4,35 t/ha

Gospodăriile care au cultivat cereale de grupă I

pe suprafața de la 100 pînă la 200 ha.

Locul I - Diploma de gradul I şi premiu bănesc  de 600 lei se decernează SRL ,,Gospodarul Rediu” (director dl Kiktenko Nicolai), care pe suprafaţa de 121 ha a obţinut câte 6,39 t/ha

Locul II - Diploma de gradul II şi premiu bănesc  în sumă de 500 lei se decernează SRL„Profarm Invest” (director dl Ivanov Sergiu), care de pe o suprafaţă de 164 ha a obţinut câte 6,0 t/ha

Locul III - Diploma de gradul III şi premiu bănesc  în sumă de 400 lei se decernează GȚ„Rotaru Iurie Vasile” (conducător dl Rotaru Iurie), care de pe o suprafaţă de 110 ha a obţinut câte 5,28 t/ha

Gospodăriile care au cultivat porumb

pe suprafața mai mare de 100 ha.

Locul I - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 900 lei se decernează SRL„Agro-Papuros” (director dl Gonciarenco Mihail), care pe suprafața de 215 ha a obținut câte 9,8 t/ha. 

Locul II - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 800 lei se decernează SRL„Anvar-Com” (director dl Ghilețchi Alexandru), care pe suprafața de 614 ha a obținut câte 8,6 t/ha.

Gospodăriile care au cultivat porumb

pe o suprafață de la 50 pînă la 100 ha.

Locul I - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 700 lei se decernează SRL„Nurecana-Agro” (conducător dna Pădure Svetlana), care de pe suprafața de 100 ha a obținut câte 9,26 t/ha

Locul II - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 600 lei se decernează SRL„Abilitate-Agro” (director dl Antonciuc Vasile), care pe suprafața de 95 ha a obținut câte 9,00 t/ha.

Gospodăriile care au cultivat floarea soarelui ,

pe o suprafață mai mare de 200 ha.

Locul I - Diploma de gradul I şi premiu bănesc  în sumă de 900 lei se   decernează SRL ,,Agro-SZM” (director dl Hropotinschii Victor), care pe suprafaţa de 380 ha a obţinut câte 4,28 t/ha; 

Locul II - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 800 lei se decernează SRL„Anvar-Com” (director dl Ghilețchi Alexandru), care pe suprafața de 1096 ha a obținut câte 4,0 t/ha.

Locul III - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 600 lei se decernează SRL„Profarm Invest” (director dl Ivanov Sergiu), care pe suprafața de 234 ha a obținut câte 3,58 t/ha.

Gospodăriile care au cultivat floarea soarelui,

pe o suprafață de la 50 pînă la 200 ha.

Locul I - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 700 lei se decernează GȚ„Rotaru Iurie Vasile” (conducător dl Rotaru Iurie), care pe suprafaţa de 145 ha a obţinut câte 3,91 t/ha 

Locul II - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 600 lei se GȚ„ Palii Gheorghe” (conducător dl Palii Gheorghe), care pe suprafața de 60 ha a obținut câte 3,8   t/ha

 Locul III - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 500 lei se decernează SRL „Gareanca-Agro” (director dna Cugut Valentina), care pe suprafața de 81 ha a obținut câte 3,61 t/ha.

Gospodăriile care au cultivat sfecla de zahăr ,

pe o suprafață mai mare de 200 ha.

Locul I - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 900 lei se decernează SRL„Agro-Pompa-Prim” (director dna Goreacioc Svetlana), care pe suprafața de 257 ha a obținut câte 59,6 t/ha.

Locul II - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 800 lei se decernează SRL„Agro-SZM” (director dl Hropotinschi Victor), care pe suprafața de 423 ha a obținut câte 51,00 t/ha.

Locul III - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 600 lei se decernează SRL„Agro-Papuros” (director dl Gonciarenco Mihail), care pe suprafața de 255 ha a obținut câte 47,6 t/ha.

Gospodăriile care au cultivat sfecla de zahăr ,

pe o suprafață de la 50 pînă 200 ha.

Locul I - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 700 lei se decernează SRL„Abilitate-Agro” (director dl Antonciuc Vasile), care pe suprafaţa de 57 ha a obţinut câte  46,3 t/ha

Locul II - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 600 lei  se decernează SRL„Mospur -Agro” (director dl Țurea Grigori), care pe suprafaţa de 120 ha a obţinut câte  42,8 t/ha

Locul III - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 500 lei se decernează CA,,Itero-Agro” (director dna Procopciuc Zinovia), care pe suprafaţa de 106 ha a obţinut câte 42,7 t/ha

                 Gospodăriile agricole, care au obținut cea mai înaltă roadă de fructe.

Locul I - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 900 lei se decernează GȚ„Mîță Ion” (conducător dl Mîță Ion), care pe suprafața de 20 ha a obținut câte 27,9 t/ha.

Locul II - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 800 lei se decernează GȚ„Agros” (conducător dl Proțiuc Toma), care pe suprafața de 48 ha a obținut câte 10,87 t/ha.

Locul III - Diploma şi premiu bănesc în sumă de 600 lei se decernează SRL„Borivas-Agro” (director dl Bujag Boris), care pe suprafața de 93 ha a obținut câte 8,52 t/ha.

Domeniul producerii și procesării materiei prime

Diploma și premiu bănesc, în sumă de câte a 1000 lei, se decernează:

-       Colectivului fabricii de prelucrare a semințelor de porumb din Răuțel (FPSPR) (director dl Roșca  Serghei), pentru rezultate performante obținute la producerea și procesarea semințelor de porumb și contribuție substanțială la dezvoltarea economiei raionului;

-       Colectivului fabricii de vinuri SA „Mold-Nord” Fălești  (director dl Chirmici Piotr), pentru rezultate performante obținute la producerea și procesarea strugurilor și fructelor .

Sectorul zootehnic

1. Diploma şi premiu bănesc  în sumă de 1000 lei se decernează SRL ,,Gifis-Farm” (director dl Bîtiu Marin), pentru obţinerea indicilor performanţi în producţia animalieră.

2. Diploma şi premiu bănesc  în sumă de 1000 lei se decernează dnei Velenciuc Vera (primăria Egorovca) pentru  succese obţinute la producerea laptelui în condiţii de minifermă de bovine.

3. Diploma și premiu bănesc, în sumă de 1000 lei, se decernează dlui Ceban Nicolai (primăria Obreja Veche), ca celui mai bun tehnician pe însămânțarea artificială a taurinelor. 

Concursul între echipele de  combaineri:

1.    Diploma şi premiu bănesc   se decernează :

Locul I - 1000 lei Donțu Eduard și  („SRL Vastadum”),  care a treierat 1733 t de cereale;

Locul II - 800 lei – Bînzari Dumitru și Purice Eduard (SRL „ Mospur-Agro”), care au treierat 1297t de cereale; 

Locul III - 600 lei – Tihohod Oleg (SRL „ Taras-Scop-Agro”), care a treierat 1414 t de cereale;

Locul I - 1000 lei Pelțu Petru („SRL Agropapuros”), care a treierat 1194,5 t de porumb;

Locul II - 800 lei – Gherman Evghenii și Dreava Viorel (SRL „Agro-Pompa-Prim”),  care au treierat   1119,2 t de porumb;

Locul III - 600 lei Splavnic Veaceslav (SRL„Taras-Scop-Agro”), care a treierat 1074 t de porumb;

Locul I - 800 lei - Tihohod Oleg   (SRL „Taras-Scop-Agro”), care a treierat 1314 t de floarea soarelui;

Locul II -  600 lei - Luțu Serghei   (SRL „ SRL Agropapuros”),  care a treierat   1002 t   de floarea soarelui;

Locul III - 500 lei - Bînzari Dumitru și Purice Eduard (SRL „Mospur-Agro”), care au treierat 736 t de floarea soarelui;

Concursul între şoferi şi mecanizatori, la transportarea
 cerealelor  şi florii soarelui de pe cîmp la faţare:

1.    Diploma şi premiu bănesc   se decernează :

Locul I - 600 lei -  Gariuc Ivan (SRL „ Agro-Pompa-Prim”), care a  transportat 1045 t de cereale;

Locul II - 500 lei - Bînzari Vladimir (SRL „ Mospur-Agro”), care a   transportat 1033 t de cereale;

Locul III - 400 lei - Mitrofan Veaceslav (SRL „Vastadum”), care a   transportat 1008 t de cereale;

Locul I - 600 lei - Pouh Nicolai (SRL „ Taras-Scop-Agro”), care a transportat 1191 t de porumb;

Locul II - 500 lei - Antonciuc Gheorghe (SRL „Abilitate -Agro”), care a transportat 707 t de porumb;

Locul III - 400 lei - Sîrbu Vladimir ( SRL„ Agro-Pompa-Prim”), care a transportat 678 t de porumb;

Locul I - 600 lei - Prodan Andrei (SRL „Anvar-Com”), care a transportat 1668 t de floarea soarelui;

Locul II - 500 lei - Brodari Veaceslav ( SRL„ Agro-Papuros”), care a transportat 765 t de floarea soarelui

Locul III - 400 lei - Burduja Ghenadie (SRL „ Taras-Scop-Agro”), care a transportat 392 t de floarea soarelui

Titlul „Gospodarul gliei”

Pentru promovarea și implementarea tehnologiilor performante, bazate pe competitivitate, participare activă în acțiunile umanitare de utilitate publică, se acordă:

Trofeul  Consiliului raional și titlul „Gospodarul gliei 2019” Dlui Gonciarenco Mihail, director SRL„Agro-Papuros”;

Trofeul  Consiliului raional și titlul „Gospodarul gliei 2019” Dnei Rarancean Nina, director SRL„Rairec Plus”;

-  Trofeul  Consiliului raional și titlul „Gospodarul gliei 2019” Dlui Dobîndă Pavel, director SRL„Cozmenca Prim”;