Un eveniment de anvergură a avut loc la 18 septembrie, curent, în sala Palatului raional de Cultură „Mihai Volontir”, o sărbătoare dedicată antreprenorilor din raionul Fălești. Consiliul raional  a inițiat organizarea anuală a concursului ,,Cel  mai bun antreprenor  al anului” în diverse sfere. Concursul este la cea de-a  IV-a  ediție  și  urmărește  scopul de a promova practicile de succes  în domeniul afacerilor,  de a remarca cele mai  competitive  întreprinderi  din raion care utilizează   strategii de marketing eficiente  și  ating  standarde internaționale  ale managementului calității.

  Gala festivă de înmânare a trofeelor învingătorilor concursului raional Cel mai bun antreprenor al anului 2018 a fost deschisă cu o frumoasă melodie interpretată  de vioriștii școlii de muzică din orașul Fălești.

 Cu un mesaj  de  salut  pentru  cei prezenți a venit Domnul Viorel BABII, președintele raionului, care și-a exprimat respectul față de antreprenori pentru activitatea ce o desfășoară, realizările lor remarcabile în plan profesional, contribuţia la dezvoltarea şi modernizarea atît a raionului Fălești cît și a Republicii Moldova.

 La ediția din acest an  în competiție s-au înregistrat  236 de antreprenori.

 Comisia raională de concurs a evaluat indicii economici conform regulamentului concursului și a evidențiat învingătorii la următoarele nominații:

 Nominația - Cel mai bun antreprenor în sfera de producere. Domeniul   întreprinderi mari : 

 Locul I  - Întreprinderea cu Capital Străin „SAMMY CABLAGGI” SRL , conducător  - Sidorenco Octavian, amplasat în satul Albinețul Vechi,  care se ocupă de asamblarea cablajelor electrice pentru automobile. 

 Locul II  - Întreprinderii cu Capital Străin ,,PLASTIC TECHNOLOGY” SRL, din Fălești, conducător Smărăndoiu Constantin, domeniul fabricării jocurilor și jucăriilor.

  Locul II ,,Înterprinderea cu Capital Străin ,,MARTHATEX”, Societate cu Răspundere Limitată, din or. Fălești, care se ocupă de confecționarea hainelor de lucru, director Balan Gheorghe

 Domeniul -   întreprinderi mijlocii:

  Locul I Fabricii de vinuri ,,MOLD-NORD” Societate pe Acțiuni Fălești, producător moldovenesc cu un portofoliu larg de produse de profil și specifice: băuturi alcoolice tari, vinuri tradiționale, vinuri fără alcool și vinuri din fructe, conducător Chirmici Piotr

  Locul I  Societatea pe Acțiuni Fabrica de Prelucrare a Semințelor de Porumb din Răuțel, care este specializată în producerea semințelor de porumb, director Roșca Sergiu

  Locul II Societății Comerciale  ,,BEATRICE-COM” – Societate cu Răspudere Limitată, specializată în Producerea și comercializarea produselor de băcănie, făinei și cerealelor, conducător Grunzu Vasile

 Domeniul -   întreprinderi mici

  Locul I  Societatea cu Răspundere Limitată ,,CONS-ECO-PLAST”, Producerea de uși și ferestre din PVC și din lemn, director Babii Adrian

  Locul II Societatea Comercială ,,GIFIS-FARM” Societate cu Răspundere Limitată, care produce lapte de vacă, antreprenor Bîtiu Marian.

 Nominația Cel mai bun antreprenor  din sectorul agrar.

 Cel mai bun antreprenor   din sectorul agrar – cu suprafața   mai mare de  800 ha,

   Locul I  - Societatea cu Răspudere Limitată ,,AGRO-POPUROS”, CE CULTIVĂ cereale, plante leguminoase și plante producătoare de semințe oleaginoase, conducător Goncearenco Mihail , primăria Mărăndeni.

  Locul II Societatea cu Răspundere Limitată ,,COZMEANCA-PRIM”, de profil – cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semițe oleaginoase, conducător Dobîndă Pavel, primăria Pruteni

  Locul II  Societatea cu Răspundere Limitată ,,PROFIT-AGRO” , de profil – cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleagenoase, conducător Buzinchevici Natalia.

 Cel mai bun antreprenor  din sectorul agrar – cu suprafața de la 400 ha până la 800 ha,

  Locul I  Societatea cu Răspundere Limitată ,,RAIREC-PLUS”, de profil, cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleagenoase, conducător Rarancean Nina

  Locul I  Societatea cu Răspundere Limitată ,,REGIS-AGRO”, de profil cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleagenoase, conducător Romanciuc Mihail

 Locul II  Societatea cu Răspundere Limittă ,,GRUPRIJOR AGRO”, de profil, cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleagenoase, conducător Jornea Ion

 Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – cu suprafața până la 400 ha,

 Locul I  SRL ,,GOSPODARUL REDIU”, de profil, cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleagenoase, conducător Kiktenco Nicolai

 Locul II  SRL ,,BORIVAS-AGRO”, de profil, cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleagenoase, conducător Bujac Boris

 Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – Gospodării Țărănești

 Gospodăria Țărănească ,,PALII GHEORGHE”, de profil, Agricultura, conducător Palii Gheorghe

 Gospodăria Țărănească ,,IURIE FRIPTULEAC”, de profil Agricultura, conducător Iurie Friptuleac

 Gospodăria Țărănească ,,DONIGHEVICI” , de profil Agricultura, conducător Donighevici Vasili

 Nominația: Cel mai bun antreprenor din sfera construcțiilor.

 Locul I Societatea cu Răspundere Limitată ,,Energia”, de profil, Servicii și lucrări de construcții civile , conducător Babii Carolina, Răuțel.

 Locul II SRL ,,MARCONS-DRUM”, de profil, Construcția și reparația drumurilor, conducător Marchitan Dumitru, Fălești

 locul II  SRL ,,FAPROELECTRO”, de profil, Servicii de eletromontaj, conducător Ursu Pavel, Fălești.

 Locul II SRL ,,DEMAROR”, de profil,  Servicii și lucrări de construcții civile, conducător Sacară Liubomir, Fălești

 Nominația: Cel mai bun antreprenor în sfera prestării serviciilor în alimentația publică

 Locul I Întreprinderea Individuală ,,VIERU”, de profil Activitate de alimentație pentru evenimente, deține sala de festivități ,,Alina”, conducător Vieru Iulia, Fălești

 Locul II SRL ,,NETCOMAX-NORD”, oferă servicii de alimentație publică și deține restaurantul ,,Pizza Best”, conducător Negrescu Constantin, Fălești

 Locul II SRL ,,SELGRINA”, SERVICII DE ALIMENTAȚIE PUBLICĂ, conducător Țurcanu Claudia, Fălești

 Nominația Cel mai bun antreprenor în sfera comerțului. Întreprinderi mijlocii.

 Locul I SRL,,FALCOM TEXTIL”, Comerț cu amănuntul, conducător Roman Romandaș și Sergiu Bordan, Fălești

 Locul II SRL ,,ELANTOP-GRUP”, Comerț cu amănuntul , conducător Curciuc Denis 

 Întreprinderi mici

 Locul I SRL ,,BABII NORD”, Comerț cu amănuntul, conducător Babii Zinaida

 Locul II UCOOP Fălești , Comerț cu amănuntul, conducător Galiț Oleg

 Locul II Cooperativa de consum din s. Bocșa, Comerț cu amănuntul, conducător Harea Tudor

 Locul II Cooperativa de consum Fălești, Comerț cu amănuntul, conducător Galiț Oleg

 Locul II Cooperativa de consum din  s. Albinețul Vechi, Comerț cu amănuntul, conducător Rotari Petru

 Locul II Cooperativa de consum din s. Ciolacul Nou, Comerț cu amănuntul, conducător Bejenari Tamara

 Nominația Cel mai bun antreprenor –femeie

 SRL ,,ENERGIA”, Servicii și lucrări de construcții civile, conducător Babii Carolina 

Întreprindere Individuală ,,VIERU”, Activitate de alintație pentru evenimente, conducător Vieru Iulia .

SRL ,,SELGRINA”, Alimentație publică și bar, conducător Țurcanu Claudia

SRL ,,BABII NORD”, de profil, Comerț cu amănuntul, conducător Babii Zinaida

SRL ,,INTERO-AGRO”, de profil Agricultură, conducător Procopciuc Zinovia

SRL ,,NURECANA-AGRO”, de profil, Agricultură, conducător Pădure Svetlana

SRL ,,MARDIN-COM”, Comerț cu amănuntul, conducător Marcoci Oxana

Nominația Cel mai tânăr antreprenor

 Societatea cu Răspundere Limitată ,,MIGENIA-FRUCT”, prelucrarea și conservarea fructelor și legumelor, conducător Misnei Mihail

SRL ,,CRONID-CRISTI”, de profil Agricultură, conducător Mîță Cristian

 Nominația Cel  mai mare aport la  bugetul local

 Întreprinderea cu Capital Străin „SAMMY CABLAGGI” SRL, conducător Sidorenco Octavian  Întreprinderi cu Capital Străin „ MARTHATEX” SRL, director executiv Balan Gheorghe

 Nominația pentru cele mai multe locuri de muncă  nou create în 2018.

 A fost desemnat conducătorul ÎCS „ Plastic MANUFACTURING”, Domnul Smărăndoiu Constantin.

Cu 2 nominalizări pentru agenți economici din raionul Fălești în cadrul concursului „Cel mai bun antreprenor al anului2018” a venit si Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, filiala Bălți:

„Pentru dezvoltarea industriei prelucrătoare în localitățile rurale”;

  • Fabrica de vinuri Mold-Nord SA
  • Fabrica de Prelucrarea seminţelor de Porumb din Răuţel SA
  • Beatrice-Com SRL
  • Logofăt-Prim SRL
  • ICS Marthatex SRL

„Pentru fidelitate în colaborare cu Camera de Comerț și Industrie a RM”;

  • Cozmeanca-Prim SRL
  • Gospodarul Rediu SRL
  • Elantop-Grup SRL
  • Mospuragro SRL
  • Vastadum SRL

Pentru toți câștigătorii concursului premiați la sărbătoare, cât și pentru oaspeții prezenți în sală a evoluat Interpretul Nicolae Ciubotaru, cu un frumos recital musical.

Galerie foto